Історія коледжу
Місія Коледжу – збереження і примноження традицій сучасної якісної української освіти
У центрі міста Умань на вулиці Небесної сотні (колишня Миколаївська) розташована будівля Комунального вищого навчального закладу «Уманський гуманітарно-педагогічний коледж ім.Т.Г. Шевченка», що вирізняється своїми класичними архітектурними формами.
Коледж – заклад вищої освіти, який здійснює підготовку спеціалістів для освітньої галузі. Про його історію свідчать дані Державного архіву Черкаської обласної державної адміністрації.
Свою історію заклад розпочав у 1908 році як чотирикласне училище. При ньому відкрито дворічні курси для підготовки вчителів початкових училищ. Храбан Г.Ю., відомий краєзнавець у праці “Дещо до історії Уманського педагогічного училища” пише: “… Взагалі початок існування педагогічної школи треба відносити ще до 1910 р., коли в Україні при Вищій початковій школі було організовано Учительські дворічні курси. Про ці курси є звіт у фондах Уманського краєзнавчого музею і про них зазначається в “Пам’ятних книгах Киевского учебного округа”.
У 1923 році навчальний заклад реорганізовано у вищі трирічні педагогічні курси, у 1924 році – в педагогічний технікум, основним завданням якого залишалася підготовка вчителів початкової школи. У 1930 році у технікумі відкрито відділення підготовки вихователів для дитячих садків та дитячих будинків.
У 1930 р. відкрито відділення підготовки вихователів для дитячих садків та дитячих будинків.
З 1937 року заклад функціонував як педагогічне училище.
У 1957 р. було призупинено підготовку вчителів початкових класів і відкрито музичне відділення для підготовки музичних керівників та вчителів музики.
У 2002 р., одержавши ліцензію, училище розпочало підготовку молодших спеціалістів соціальної педагогіки.
У липні 2005 року за рішенням Головного управління освіти і науки Черкаської облдержадміністрації від 04.07.2005 р. № 233 Уманське педагогічне училище ім.Т.Г.Шевченка реорганізовано в Уманський гуманітарно-педагогічний коледж ім.Т.Г.Шевченка.
У 2006 році у закладі ліцензовано спеціальність «Корекційна освіта. (логопедія)» і розпочато підготовку фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр».
У 2007 році ліцензовано нову спеціальність – «Початкова освіта» з підготовки фахівців за кваліфікацією «Вчитель початкових класів».
На даний час коледж здійснює освітню діяльність у відповідності з ліцензією серія АЕ №527488, сертифікатами про акредитацію серія НД-І №2479968, №2479969, №2479970,№2471851 та Наказами Міністерства освіти і науки України "Про ліцензування освітньої діяльності" №216-л від 26.10.2017, №285-л від 23.11.2017, №469-л від 14.12.2017.
У 2018 році коледж розпочинає надання освітніх послуг із підготовки спеціалістів освітнього ступеня бакалавр із спеціальностей 012 Дошкільна освіта, 013 Початкова освіта, 014 Середня освіта (Музичне мистецтво), 231 Соціальна робота.
У різні роки заклад очолювали:
ОРЛЕНКО Михайло Іванович,
ІЩЕНКО Сергій Степанович,
БОРОВИЙ Іван Федорович,
ШВЕЦЬ Олексій Іванович,
МИКОЛАЙЧУК МихайлоНикифорович.
ЧЕПКА Ольга Володимирівна.
За роки діяльності навчальний заклад підготував близько 40 тисяч педагогічних працівників. За успіхи у навчанні і вихованні молоді сотні з них відзначені урядовими нагородами, знаками “Відмінник освіти України”. Серед випускників – Герої праці, відомі письменники, діячі культури, академіки, доктори і кандидати наук, керівники навчальних закладів, громадські діячі.
Коледж сьогодні – це сучасний заклад освіти, відкрита академічна спільнота, високоорганізований творчий колектив працівників та студентів, це наші славні ветерани і випускники багатьох поколінь.
Ми живемо віковими традиціями, виховуємо професіоналів своєї справи для служіння Україні в ім’я спільного блага й людської гідності.
ОРЛЕНКО Михайло Іванович (1918 р.)
ХРАБАН Григорій Юхимович (1930-1934 рр.)
ІЩЕНКО Сергій Степанович (1944-1971 рр.)
БОРОВИЙ Іван Федорович (1971-1976 рр.)
ЯЦЕНКО Іван Назарович (1977-1978 рр.)
ШВЕЦЬ Олексій Іванович (1978-1986 рр.)
МИКОЛАЙЧУК Михайло Никифорович (1976-1977 рр.; 1986-2002 рр.)
Комунальний заклад "Уманський гуманітарно-педагогічний фаховий коледж ім. Т. Г. Шевченка Черкаської обласної ради"- галузевий заклад фахової передвищої освіти, що провадить освітню діяльність, пов’язану із здобуттям фахової передвищої освіти, та здійснює підготовку фахових молодших бакалаврів і бакалаврів на першому (бакалаврському) рівні вищої освіти відповідно до Закону України "Про фахову передвищу освіту". Власником коледжу є Черкаська обласна рада, форма власності закладу - комунальна. Заклад підпорядкований Управлінню освіти і науки Черкаської обласної державної адміністрації.
Заклад засновано у 1908 році як чотирикласне училище. При ньому відкрито у 1909 році дворічні курси для підготовки вчителів початкових училищ.
«…У 1923-1924 роках Вищі 3-річні педагогічні курси переведені до м.Умань, і злиті в один заклад, що згодом дістав назву Педагогічний технікум. У 1923 р. в Умані було створено педагогічний технікум імені Т.Г.Шевченка…» (Із Архівної довідки Державного архіву Черкаської області від 21.03.2005
№ 55-р/05-08 ).
Виконувач обов’язків директора коледжу - Крамська Зоя Михайлівна, доктор філософії, заступник директора з навчальної роботи, викладач вищої кваліфікаційної категорії, викладач-методист, нагороджена нагрудними знаками: «Відмінник освіти України», «Василь Сухомлинський».
Підготовка фахівців у коледжі здійснюється на основі базової та повної загальної середньої освіти. В коледжі функціонують 4 відділення: музичного мистецтва, дошкільної і початкової освіти, соціальної та спеціальної освіти та заочне відділення. Здійснюється підготовка фахівців з 5 спеціальностей.
Перелік галузей знань, освітньо-професійних програм (ОПП) і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка фахівців за освітньо-професійним ступеня фахового молодшого бакалавра та освітнього ступеня бакалавра:
Галузь знань: 01 Освіта/Педагогіка: ОПП «Дошкільна освіта» зі спеціальності: 012 Дошкільна освіта; ОПП «Початкова освіта» зі спеціальності 013 Початкова освіта», ОПП «Середня освіта (Музичне мистецтво). Музичне мистецтво в закладі дошкільної освіти» зі спеціальності 014 Середня освіта (Музичне мистецтво) для ОПС фаховий молодший бакалавр та ОС бакалавр на першому (бакалаврському) рівні вищої освіти; ОПП «Спеціальна освіта (логопедія). Інклюзивна освіта» зі спеціальності 016 Спеціальна освіта для ОС бакалавр на першому (бакалаврському) рівні вищої освіти,
Галузь знань: 23 Соціальна робота: ОПП «Соціальна робота» зі спеціальності 231 Соціальна робота для ОПС фаховий молодший бакалавр та ОС бакалавр на першому (бакалаврському) рівні вищої освіти.
Система підготовки фахівців у коледжі здійснюється відповідно до положень Закону України «Про засади держаної мовної політики», забезпечує якісне оволодіння державною мовою, можливість опанувати рідну (національну) і практично володіти хоча б однією іноземною мовою. Реалізація мовної стратегії здійснюється шляхом комплексного і послідовного впровадження нормативно-правових, науково-методичних роз’яснювальних заходів.
Структурні підрозділи коледжу: 4 відділення, які об’єднують навчальні групи зі спеціальностей; 13 циклових комісій; бібліотека; навчально-методичний кабінет; соціально-психологічна служба; навчально-виробничі майстерні та лабораторії; бухгалтерська служба; підрозділ з підготовки до вступу; підрозділ щодо сприяння працевлаштуванню студентів та випускників; підрозділ з організації профорієнтаційної роботи; підрозділ, що забезпечує практичну підготовку фахівців; господарська служба; інші підрозділи, діяльність яких не заборонена законодавство України.
Коледж також має навчальні аудиторії, кабінети, спортивну залу, спортивний майданчик; їдальню; гуртожиток. Під час повітряної тривоги усі учасники освітнього процесу мають можливість перебувати у тимчасових укриттях.
Для розробки пропозицій і рекомендацій щодо поліпшення викладання навчальних дисциплін створено колегіальний орган коледжу - навчально-методичну раду; методичну комісію з моніторингу та організації проєктної діяльності для розгляду і розробки пропозицій щодо вдосконалення освітнього процесу; методичну комісію з питань підготовки матеріалів до акредитації та ліцензування; Раду молодих вчених; навчально-методичні ради відділень; методична комісія класних керівників та вихователів; Рада з профілактики правопорушень; стипендіальна. Структурних та позабазових структурних підрозділів немає.
За ініціативи Управління освіти і науки ЧОДА, Головного управління ДСНС Черкащини та підписаного Меморандуму з Уманською міською організацією Товариства Червоного Хреста, підтримки фінансування Національного комітету Червоного Хреста (проєкту Bravo (Данія), з 23 червня 2022 року, на базі коледжу розпочав роботу кабінет Безпеки, який забезпечений сучасним обладнанням для проведення занять з першої допомоги.
Викладачі коледжу є членами Всеукраїнської громадської організації “Асоціація працівників дошкільної освіти України”, Української асоціації корекційних педагогів, ГО «Інноваційні обрії України» та ін.
Організована робота зі стейкхолдерами, яка має на меті формування фахових компетентностей, співпрацю з роботодавцями, залучення стейкхолдерів до проведення гостьових лекцій;
проведення всіх видів практик в оргінізаціях, що є потенційними для працевлаштування здобувачів освіти, участь стейкхолдерів в оцінюванні якості знань здобувачів освіти під час проведення практик.
Коледж співпрацює з університетати, педагогічними коледжами, мистецькими закладами освіти України та із управліннями, відділами освіти, закладами загальної середньої, дошкільної та позашкільної освіти Черкаської, Кіровоградської, Миколаївської, Вінницької, Київської та Одеської областей. та реалізовує ступеневу освіту, у результаті чого розроблено інтегровані програми з навчальних дисциплін.
На основі психологічної служби коледжу створено Центр психологічної підтримки. Він допомагає всім, хто у
період війни потребує підтримки психолога.
У коледжі проводяться обласні конкурси «Барви слова», «Веселкова палітра», «Струни серця», міжвузівські науково-практичні конференції науковців, аспірантів, педагогічних працівників та студентів тощо.
Творчі колективи коледжу «Горлиця», «Перлина», «Мозаїка», «Штурм», «Амелі», академічний та народний хор, ансамбль народного танцю «Вербиченька» удостоєні звання народних самодіяльних творчих колективів професійної спілки Черкаської області.
З початку повномасштабного вторгнення в Україну коледж активно займається волонтерською діяльністю. Працює волонтерський загін «Відкриті серця», учасники якого шиють на допомогу воїнам ЗСУ захисні костюми та виготовляють маскувальні сітки. Коледж надає прихисток ВПО.
У коледжі комп’ютеризовано освітній процес, навчальні кабінети оснащено мультимедійними та плазмовими телевізорами, суттєво поповнено та оновлено бібліотечний фонд, навчально-методичне забезпечення, обладнано навчальну кабінет «Нова українська школа», «Лабораторія інноваційної діяльності. У навчальному корпусі коледжу створено Шевченківську палітру оформлення рекреацій. Силами студентів на території коледжу закладено дендрологічний парк імені Великого Кобзаря.